Czy zastanawialiście się nad tym co dawniej stało w każdym domu? Jaki przedmiot stanowił „domowe centrum rozrywki” dla naszych babć?

Nie, nie był to telewizor, choć i on doczeka się swojego artykułu u nas. W II połowie XIX wieku i na początki wieku dwudziestego była to maszyna do szycia.

Jest to jeden z „dinozaurów” czyli przeżytków dawnej epoki, ale zarazem jest jednym z najczęstszych znalezisk wśród staroci i rupieci strychowych. Żeliwne ozdobne nogi maszyn do szycia często odnajdujemy w piwnicach starszych krewnych oraz w ogródkach.

Nogi żelwine jako stolik po maszynie do szycia

Antyczna maszyna do szycia jako stolik ogrodowy

 

Znaleziony, pierwszy rzut oka „bardzo stary”, a zarazem dekoracyjny element, który jest antykiem, ale zachowany w dobrym stanie, nasuwa nam pytania o wartość zabytkowych maszyn do szycia oraz ich historię.

Z historii Singer Sewing Company

Marka SINGER

Napis firmowy Singer -widoczny był na nogach, obudowie i samej maszynie do szycia.

Izaak Singer i jego adwokat Edward Clark, założyli wspólnie w 1851 roku w USA, a dokładniej w Nowym Jorku firmę IM Singer & Company – późniejszego potentata rynku maszyn do szycia. Zanim jednak to nastąpiło, kilka lat wcześniej, przedsiębiorca zbierał już pierwsze doświadczenia w dziedzinie produkcji maszyn. Pracował w fabryce Boston Lerow i Blodgett, gdzie wykonywano maszyny szycia, co jednoznacznie obala plotkę, że był on twórcą, czy wynalazcą tej maszyny.
W rzeczywistości, wynalazca przyczynił się do powstania firmy, a nawet opatentował maszynę do szycia co w konsekwencji doprowadziło do postępowań i sporów sądowych. Tam toczyła się bowiem bitwa wraz z prawnikiem Clark’iem, lecz jak to mawiają w zwyczaju prawnicy, gdy przeciwnika nie uda się zniszczyć trzeba się z nim zaprzyjaźnić. Tak też się stało, bo ostatecznie obie strony wspólnie stworzyły jedną firmę. Clark był w niej od początku odpowiedzialny za marketing, kontakty z prasą i finanse przedsiębiorstwa, a Singer zajął się produkcją. Udany duet zaskakiwał dobrą znajomością branży i dzięki ciągłej optymalizacji maszyn do szycia osiągnęli ogromny sukcesu firmy w krótkim czasie.
W ciągu zaledwie dwóch lat, spółka znalazła się wiodącym producentem maszyn do szycia w USA, firma została przemianowana w Manufacturing Company Singer.
Początkowo maszyny były produkowane wyłącznie z przeznaczeniem na rynek przemysłowy, do szwalni tapicerki lub dużych firm włókienniczych i fabryk obuwia. Dwaj przemysłowcy wyczuli jednak swoją niszę w potencjale klienta indywidualnego i produkcja została rozszerzona do prywatnych gospodarstw domowych. Popyt na domowe maszyny do szycia rósł w nieustającym tempie, a w efekcie końcowym nastąpiła masowa produkcja tych modeli.
Rok 1863 był rekordowy, gdyż spółka odnotowała 22 zgłoszonych patentów i mogła się pochwalić fortuną w wysokości 550.000$ – astronomiczną sumą jak na owe czasy. W związku z dynamicznym rozwojem firma rozszerzyła działalność otwierając nowe biura w Brazylii, Szkocji i od 1904 roku również w Niemczech, w brandenburskiej miejscowości w Wittenberdze. Podbój rynku europejskiego stał się wręcz nieunikniony.

Jak ustalić wartość starej maszyny do szycia?

Stara maszyna do szycia marki Siinger

Maszyna do szycia – zabytkowa pamiątka i jej wartość

Niestety nie jest to wcale takie łatwe zadanie. Do dzisiejszych czasów przetrwało wiele takich maszyn, właśnie przez fakt masowej produkcji w naprawdę olbrzymiej skali. Stąd pozwoliliśmy sobie na porównanie z Telewizorem w dzisiejszych domach, bo każdy z nas ma choćby jeden taki sprzęt. Dawniej przy braku tego wynalazku, posiadano maszynę do szycia, która była wspaniałą rozrywką.
Mimo częstego występowania tego typu antyku, nie należy lekceważyć ich wieku i historii. Dlatego dla jednych będą warte fortunę jako niezwykła pamiątka rodzinna, dla innych mogą stanowić tylko stary zakurzony rupieć zbliżony wartością do tak zwanej ceny złomowej. Na wartość kolekcjonerską wpływ będzie miał szczególnie model, numer seryjny, stan zachowania i kompletność.

W sieci istnieje ponadto usługa wyceny antyków.
Singer -czyli zabytkowe maszyny do szycia 4.05/5 19 głosów