Czy meble stylowe to to samo co meble stylizowane? Czym różnią się od siebie? Jaką mają wartość meble z epoki a jakie ceny osiągają meble stylizowane?

Różnice w meblach.

Należy jednoznacznie zdefiniować i odróżniać meble zabytkowe od mebli stylizowanych.
Te pierwsze maja swa wartość historyczną, rzemieślniczą i powstały minimum przed II Wojną Światową. Meble Stylowe to również tytuł słynnej książki o zabytkowych meblach węgierskiego autora Gyuala Kaesz’a. Synonimem tej nazwy jest również jeden z ostatnich bestsellerów eksperta starych mebli Rainera Haaff’a pod tytułem „Prachtvolle Stillmoebel”. Są to więc prawdziwe meble wykonane w ścisłym okresie historycznym np Biedermeier, Secesja, Art Deco lub w stylu historyzującym, nazywanym inaczej eklektycznym np Neo-gotyk, neo-barok, neo-renesans itd. W opozycji do nich stoją współczesne meble stylizowane na stare bo tym właśnie są tzw. „stylówki”.

Meble w stylu dawnym to najczęściej replika czy też kopia mebla z przeszłości, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie zaprzeczają podobieństwem do antyków. Różnią się one nie tylko czasem powstania, ale najczęściej też materiałem.Meble stylowe wykonywane są w dowolnym stylu historyczny i nawiązująją formą i elementami stylistyczni z oryginałem z minionych epok.

Na rynku występują tanie podróbki z płyty wiórowej, ale również meble stylowe o wysokiej jakości, najczęściej angielskich, francuskich i włoskich producentów. Firmy te chwalą się wielokrotnie swoimi 100-letnimi tradycjami i doświadczeniem. Meble można zamówić z ekskluzywnych katalogów, pod wymiar, dobierając każdy element dekoracyjny z gotowego wzornika. Niektóre wytwórnie oferują nawet postarzanie mebli poprzez nadruk zadrapań, ręczne drapanie, i ponowne lakierowanie, ba nawet można zamówić naniesienie imitacji tzw. kornika…

MEBLE STYLIZOWANE

Zaletą tych mebli są więc:

– możliwość doboru wymiaru, kolorystyki i stanu postarzenia według upodobań klienta,

– stan mebla określany jako „NOWY” co dla wielu klientów jest tutaj kluczowym,

– mebel taki nie posiada wad typu drewnojady zagrzybienia, czy inne niespodzianki.

 

Stylizowane meble

Meble stylizowane na stary styl

Wady:

– wysoka cena,

– brak wartości historycznej,

– długi okres oczekiwania – przy zamawianiu na indywidualne życzenie,

– niekiedy brak nawet litego drewna w takim meblu (okleinowane bywają imitacje z płyt prasowanych).

 

 

MEBLE ZABYTKOWE

Rynek mebli zabytkowych oferuje niejednokrotnie meble oryginalne w niższych cenach. Często taniej kupimy prawdziwy okaz wykonany przed 100 laty, w porównaniu z włoską czy francuską kopią. Ponadto należy zwrócić uwagę, że dobry renowator również dostosuje mebel zabytkowy do wymaganej przez nas lub przez projektanta wnętrz koloru, czy stanu zachowania…

Zaletami mebli zabytkowych są:

 

Zbliżenie na deal zabytkowego mebla

Zbliżenie na detal zabytkowego mebla

– dusza przedmiotu mającego więcej lat niż my,

– dodatni historyczny aspekt wyposażania wnętrz,

– wysokojakościowe meble zabytkowe mogą stanowić lokatę kapitału,
– znakomicie dopracowane detale,

– meble niższej rangi artystycznej można bezwzględnie lakierować, stylizować na przecierki w typie shabby shic, złocić czy przerabiać itp

Wady:

 

– potrzeba więcej czasu aby odnaleźć wymarzony meble w odpowiednim formacie i wymiarze,

– nakłady na renowację niekiedy będą wyższe aniżeli sam koszt zakupu mebla,

– zabytkowe meble są najczęściej politurowane szelakiem – co podraża ich renowację.

Mogą one posiadać naturalne ślady użytkowania, złego przechowywania czy traktowania, a nawet dziurki po drewnojadach, które można bezproblemowo zatruć i wyeliminować ich działania.

 

PORADA: Naszym zdaniem należy więc wziąć pod uwagę zalety i wady obu rodzaju mebli, aby trafnie wybrać nie tylko eksponat ale i mebel do użytku dla nas na lata. Jeśli chodzi o wartość to jednoznacznie lepiej wypadają tutaj antyki, nawet jeśli zostały poddane przeróbkom czy unowocześnieniom typu montowanie podświetleń LED, czy doposażenie w akcesoria. różnica tkwi w szczególe i każdym detalu.

Meble stylowe i meble stylizowane gdzie tkwi różnica? 4.50/5 4 głosów