Meble towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Tysiące lat to wielkie przemiany w technologii wytwarzania mebli i setki rodzajów materiału, z którego były wyrabiane. Od najprostszych siedzisk ze skóry i drewna, po inkrustowane złotem i szlachetnymi kamieniami trony możnowładców. Od prostych miejsc do spania ze słomianych plecionek, po kunsztowne sofy i łoża biesiadne … Postaramy się przybliżyć na tych stronach epoki i style, które szczególnie zaznaczyły się w historii dziejów ludzkości.

Jak zauważymy, najpopularniejszym materiałem było i jest drewno – miłe w dotyku, ciepłe, korzystnie wpływające na zdrowie i klimat panujący w domu – naturalny materiał z „duszą”. Niestety do dnia dzisiejszego zachowało się niewiele mebli z dawnych lat – znamy je wyłącznie z fresków, malowideł, płaskorzeźb i innych przekazów ikonograficznych. Z niedowierzaniem oglądamy przepych kunsztownie urządzonych starożytnych komnat, niezwykłą wyobraźnię ówczesnych twórców mebli i wielką dbałość o każdy szczegół.

fotelKażdy styl w meblarstwie charakteryzuje się indywidualnym podejściem do formy. Zaobserwować możemy rozwój wielu technik, narzędzi i niezwykłą kreatywność w poszukiwaniu najciekawszych rozwiązań i stosowanych materiałów. Z pewnością ręcznie wyrabiane meble miały w sobie wybitny smak i kunszt, jednak stać było na nie wyłącznie najbogatszą warstwę społeczeństwa. Stąd od ponad 150 lat pojawiają się próby masowej produkcji mebli tańszych, najczęściej będących imitacjami oryginałów – wytworzonych z gorszych lub sztucznych materiałów. Nie bądźmy więc zaskoczeni czytając, że już ponad 150 lat temu podrabiano oryginały, imitowano szylkret, bambus czy też skórę … Tak jak i dzisiaj – i dawniej ceniono „antyki’, dążąc do otaczania się choćby kopiami dzieł sztuki.

Choć od starożytności do dnia dzisiejszego upłynęły wieki, możemy przyznać jedno – stare meble mają w sobie coś, czego brak współczesnym wyrobom. Magia, czarodziejski urok i niepowtarzalność finezyjnych kształtów wywołują w nas szybsze bicie serca i dają możliwość przeniesienia się choć na chwilę w odległe wieki.

Meble antyczne 4.33/5 3 głosów