Skąd czerpać wiedzę na temat starych mebli? Czy istnieje specjalista z zakresu  mebli zabytkowych?

 

Naszym zdaniem odpowiedzią na oba powyższe pytania stanowi nazwisko Rainer Haaff, którego historię i dzieła pragniemy Państwu przedstawić w poniższym artykule.

Profesor Rainer Haaff „najwybitniejszy specjalista od mebli antykwarycznych i ich wyceny„. Jego dorobek na temat meblarstwa europejskiego to na chwilę obecną liczy ponad 15 pozycji książkowych nie uwzględniając wznowień i kolejnych wydań.

Monografie o zabytkowych meblach autor R.Haaff

Katalogi mebli zabytkwoych

Jego nieprzeciętne publikacje wymieniamy chronologicznie od najstarszej:

  1.  „Das Süddeutsche Biedermeier” to pierwsza książka wydana w języku niemieckim w 1991 roku.
  2. „GRÜNDERZEIT MÖBEL UND WOHNKULTUR” książka poświęcona meblom epoki kajzerowskiej wydana została w 1992 roku

 

 • „DAS PREISBUCH ZUM SÜDDEUTSCHEN BIEDERMEIER” pierwsze tego typu specjalistyczna publikacja będąca swoistym cennikiem mebli biedermeierowskich. Wydana w 1995 roku.

 

 

 • „GRÜNDERZEIT-MÖBEL HARTHOLZMÖBEL/WEICHHOLZMÖBEL” publikacja wydana w słynnym wydawnictwie Battenberg, dotyczyła mebli epoki kajzerowskiej i wydana została w 1995 roku.
 • „WEICHHOLZMÖBEL VON BAROCK BIS JUGENDSTIL” wydana w 1996 roku książka była przekrojowym przewodnikiem mebli z drewna miękkiego z epok: od baroku po secesję.
 • „LOUIS-PHILIPPE MÖBEL BÜRGERLICHE MÖBEL DES HISTORISMUS / Middle-class Furniture of the Historicism” to obowiązkowa pozycja o meblach ludwikowskich, opracowana jako dzieło dwujęzyczne: niemiecko-angielskie. Wydana w 2004 przez wydawnictwo Arnoldsche.
 • „MEBLE NEORENESANSOWE EPOKI KAJZEROWSKIEJ 1871-1914” -pierwsza i jak dotąd jedyna publikacja tego autora w języku polskim, wydana w 2005 roku dzięki wydawnictwu ZYSK i S-ka.
 • „EICHENMÖBEL VON BAROCK BIS JUGENDSTIL” dzieło poświęcone meblom dębowym od baroku po secesję. Wydana w 2005 roku.
 • „GRÜNDERZEIT-MÖBEL, HARTHOLZMÖBEL · WEICHHOLZMÖBEL” nowoopracowana i przeredagowana książka dotycząca mebli kajzerowskich – wykonanych zarówno z drewna miękkiego jak i twardego. Wydana w 2005 roku.
 • ” BIEDERMEIER-MÖBEL DEUTSCHLAND & DONAUMONARCHIE” Kompleksowy informator o meblach epoki Biedermeier w Niemczech i Austro-Węgrzech. Wydana w 2006 roku.
 • „BIEDERMEIER-WELTEN MENSCHEN · MÖBEL · METROPOLEN” określana przez miłośników stylu Biedermeier jako BIBLIA STYLU, omawia nie tylko meble, podaje wyceny, dodatkowo opisuje kontekst kulturowy i tło historyczne. Wydana 2009r.
 • „PRACHTVOLLE STILMÖBEL HISTORISMUS IN DEUTSCHLAND UND MITTELEUROPA” pierwsza i jak na razie jedyna tak obszerna książka obejmująca historyzm europejskiego meblarstwa. Tutaj ekspert wykonał tytaniczna pracę, a dobrane ilustracje są znakomitym dopełnieniem faktów.
 •  „GRÜNDERZEIT und JUGENDSTIL – MÖBEL UND WOHNKULTUREN IM DEUTSCHEN KAISERREICH” Zespolona publikacja obejmująca dwa odrębne style tj. meble epoki kajzerowskiej oraz secesję. Wydana w 2014 roku.

  Meble secesyjne i eklektyczne

  Meble epoki kajzerowskiej i Secesji; autor: R.Haaff

 • „MAGNIFICENT 19th Century Furniture – Historicism in Germany and Central Europe”. Największy leksykon mebli epoki historyzmu w języku angielskim. Zawiera ponad 3000 kolorowych ilustracji z meblami, z których każdy posiada indywidualną wycenę przeprowadzoną we współpracy z międzynarodowymi rzeczoznawcami. Meble obejmują Niemicy oraz Austrię, Czechy, Szwajcarię, Włochy, Holandię, Belgię i Francję. Wydana 2015 rok. Cena wydawnicza 125 US Dolarów.
Stylowe wnętrze bez mebli

Zabytkowe wnętrza wymagają antycznych meli

Wymienione powyżej książki zapewniają za każdym razem wysoką wartość merytoryczną i stanowią wyjątkowe monografie.
Ponadto to doskonałe kompendia wiedzy używane codziennie przez estymatorów – dealerów sztuki, licytatorów, muzealników, konserwatorów i kolekcjonerów.
Patrząc na komentarze i recenzje międzynarodowej prasy, które czynią z tych książek  obowiązkowe i naprawdę wartościowe pozycje, warte każdej wydanej na nie złotówki/ euro/ dolara…

HAAFF nazwisko, które każdy miłosnik dawnych mebli znać powinień 4.78/5 9 głosów