A odnosząc się do tytułu śmiało można nawiązać do dzisiejszych czasów. Aktualnie jak wiemy, we wszystkim pragniemy się wyróżniać. W życiu zawodowym, stylu ubierania się, a także urządzając własny dom, czy mieszkanie. Jeśli chodzi o to ostatnie – tu trzeba przyznać, pod każdym względem wygląda zupełnie inaczej, niż kiedyś. Nie mniej jednak w każdej dekadzie od zawsze pragnęliśmy, aby zaproszeni przez nas goście byli pod wrażeniem wystroju naszego wnętrza. Oprócz tak zasadniczych elementów jak meble, łóżka, stół, krzesła, ogromną rolę w  każdym domu odgrywały dodatki/antyki. Dziś można mieć wrażenie, że nie stosujemy ich tak wiele jak kiedyś. Albo po prostu nie stanowią one dla nas aż takiej wartości jak kiedyś. Bo tu trzeba przyznać, że w dawniejszych czasach wspomniane dodatki, to często były prawdziwe dzieła sztuki – tu warto w szczególności docenić wykonanie. Dziś jak wiemy wiele za nas robią komputery, czy innego rodzaju urządzenia technologicznie. Dawniej większość wykonywana była ręcznie, głównie przez miejscowych artystów, czy rzemieślników. Skupmy się jednak na tym co było trendy w kwestii dodatków kilka dekad temu?

Obrazy, a często i portrety

Warto wspomnieć, że poszczególne okresy w historii naszego świata, to prawdziwy wysyp do dziś znanych i cenionych artystów i malarzy. To też jeśli ktoś, dawniej chciał być na czasie nie mógł urządzić swojego salonu bez umieszczenia takiego obrazu w centralnym punkcie salonu, dzięki czemu niemal od razu rzucał się w oczy.
Pamiętajmy także, że kiedyś też nie było aparatów fotograficznych. A jeśli już się później pojawiły, to pierwotnie nie każdy mógł sobie na nie pozwolić. To też jeśli chcieliśmy mieć ,,rodzinne zdjęcie”, to wówczas miejscowi artyści wykonywali specjalne portrety. Te jak się okazuje były nie tylko doskonałą, rodzinną pamiątką, ale i znakomitym dodatkiem dzięki czemu każdy wiedział do jakiego domu trafił. Zarówno zdjęcia jak i wyżej wspomniane obrazy były opatrzone wielkimi i starannie ozdobnymi ramami. Te najczęściej występowały w kolorze złotym.

Instrumenty muzyczne

W dawniejszych czasach to było normalne, że całe rodziny (nie tylko od święta!) spotykały się, by wspólnie pomuzykować. To też w każdym takim domu nie mogło zabraknąć instrumentu muzycznego. A jakie były najpopularniejsze? Fortepian, pianino? Owszem, ale zdarzały się też skrzypce, czy nawet wiolonczele.

Dywany – im bardziej okazałe, tym lepsze

Kiedyś dywany nie tylko dbały o zapewnienie dodatkowego ciepła w naszym domu, ale i były doskonałym elementem dekoracyjnym. Tu po raz kolejny trzeba wspomnieć, że w większości przypadków były one całkowicie ręcznie wykonywane. W związku z tym, tym bardziej należy docenić nie tylko sposób wykonania, a często piękne i nietuzinkowe wzornictwo, czy bogatą kolorystykę.

Lustra – przede wszystkim dla kobiet

Od początku istnienia świata kobiety zawsze dbały o swój wygląd. A przecież jak można zadbać o wygląd nie mając w domu lustra? Przecież to niemożliwe! Lustra antyczne jak się okazuje wyróżniają się nie tylko wielkością, ale i starannością wykonania. Lustra były nie tylko efektywne, ale bardzo ozdobne dzięki czemu od razu przykuwały wzrok, nie tylko każdej kobiety. Takie lustra widniały nie tylko w salonie, ale i obowiązkowo w sypialni.

Figurki – dla wielu, to nie tylko ozdoby…

Zwłaszcza jeśli ukazywały postać nawiązującą do poszczególnych religii. Tu należy pamiętać, że wtedy była to nie tylko ozdoba, ale i często opatrzność, która czuwała nad każdą z rodzin. Mniej przywiązujący wagę do spraw duchowych chętnie sięgali po postacie nawiązujące na przykład mitologii greckiej. Takie dodatki chętnie były ustawiane na półkach, lub na meblościance.

Świeczki, świeczniki…

Te szczególnie przydatne w czasach kiedy… nie było prądu. Wtedy to  owe świeczniki spełniały swoją zasadniczą funkcje, co nie znaczy, że nie były ozdobne – wprost przeciwnie. W dużej mierze, to one często stanowiły rewelacyjną ozdobę każdego domu.

Dodatki antyczne – bo kiedyś też liczył się styl… 4.83/5 6 głosów