Aktualnie jak wiemy nasze pociechy mają zabawki wprost na wyciągnięcie ręki. Tak naprawdę trudno policzyć jak szeroki wybór zabawek mają w dzisiejszych czasach. Przede wszystkim – tu warto wspomnieć, że żyjemy w czasach w których zabawki, a już w szczególności gry planszowe, czy zabawy na ulicy regularnie są wypierane przez komputery, tablety, czy smarfony, które dostają coraz młodsi… Czy to może spowodować, że niebawem zabawki przestaną być produkowane? Na szczęście nie czas, by już teraz trzeba było się nad tym zastanawiać. Nie mniej jednak wracając do naszych zabawek – te od lat produkowane są w głównej mierze pod presją aktualnie, najpopularniejszych bajek. Dziecko tym samym ma poczucie, że staje się częścią życia swojego ukochanego bohatera. A bajki, jak każde inne dzieła sztuki – zmieniają się wraz z pokoleniami. Bolek i Lolek, Miś Uszatek, czy śmiało można powiedzieć kultowa Lalka Barbie. Aż trudno uwierzyć, że tak naprawdę powstanie ostatniej wymienionej bohaterki sięga końca lat 50-tych. Później następują ery Pokemonów, czy mrocznych Monster High, a także samochodów Cars.

A sklepy z zabawkami pękają w szwach od ilości propozycji dla najmłodszych. I aż trudno uwierzyć, że nasi rodzice, dziadkowie mogli mieć raptem jedną, a maksymalnie kilka zabawek, a to ze względu na określone czasy i mały wybór. Nie oznacza to jednak, że nie było zabawek za którymi dzieci szalenie przepadały – wprost przeciwnie. A na jakie zabawki była moda w dawnych czasach?

Lalka nie Barbie, lecz… z porcelany

Tak, tak, porcelana, to był jeden z podstawowych materiałów z których wiele rzeczy produkowano. Podobnie było z zabawkami. Lalki z porcelany, to trzeba przyznać – były tak starannie wykonane, że dziś pewnie nawet nie mielibyśmy odwagi bawić się nimi, a jedynie postawić za szybą w gablocie w centralnym punkcie naszego salonu. Piękne sukienki, ozdobne kapelusze… Włosy? Blond, rude, czarne, rozpuszczone, lub długie warkocze, każda lalka idealnie mogła odzwierciedlić upodobania każdej dziewczynki. Jakieś wady? Cóż, jeżeli w ogóle można nazwać to wadą, to delikatność. Bo to nie była plastikowa lalka, która można było rzucać i nic się nie stało, tak naprawdę jeden zły ruch, a zabawka mogła ulec całkowitemu zniszczeniu…

Drewniane zabawki – stosowane do dziś

Zabawki z drewna dla najmłodszych, to było bardzo często stosowane rozwiązanie. A co w takim razie tworzono z drewna? Pierwsza rzecz, która przychodzi do głowy do koń na biegunach, ale i nie można zapomnieć o drewnianych ciuchciach, czy samochodzikach. Z drewna tworzono także instrumenty muzyczne dla dzieci – fleciki, czy cymbałki. Na początku było to zwyczajne drewno – jasne, lub ciemne. Z czasem zaczęto dodawać kolory. Zabawki te jak łatwo się domyślić, były całkowicie ręcznie wykonywane. Co ciekawe zabawki drewniane bardzo często używane są do dziś. Przede wszystkim ze względów ekologicznych, ale i zabawki tworzone z tego materiału są uznawane jako niezwykle mocne i trwałe.

Pozytywki – czasem jako ozdoba, czasem i do zabawy…

Pozytywki, to te ozdoby, które podobają nam się do dziś. Na przykład w kształcie pianina, wiolonczeli, czy innego, równie znanego instrumentu muzycznego. Nakręcana, a w niej najczęściej tańcząca, piękna baletnica. W wielu domach taki dodatek był nie jako ozdobą. Dla wielu dzieci była to doskonała zabawa, i przeniesienie się w świat marzeń, a nawet planów na temat kim chciałyby zostać w przyszłości.

Schucco - kultowa zabawka - samochodzik

Stylowa zabawka – metalowy samochodzik marki Schucco

Do dziś ludzie są podzieleni w kwestii, które zabawki były lepsze – te dzisiejsze, czy te z dawnych lat. Z jednej strony aktualnie, jak już wyżej zostało wspomniane mamy szeroki wybór, gdzie z pewnością, każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Z drugiej strony jednak wielu zgodnie twierdzi, że dawniej nie było tak zasadniczego podziału między dziećmi i ich upodobaniami dzięki czemu łatwiej się ze sobą dogadywały. Jedno jest pewne – zawsze warto jest wracać do historii, nawet jeśli bierzemy pod uwagę najmłodszych i zabawki. Warto, by poznały, zobaczyły i doceniły fakt, jak wielkim wyborem mogą się cieszyć w przeciwieństwie do naszych rodziców i dziadków…

Czym kiedyś bawili się najmłodsi? Czyli zabawki antyczne! 4.75/5 8 głosów