Współcześnie mając dostęp niemal do wszystkiego z pewnością nie raz nawet nie zastanawiamy się w jakim stylu chowani byli nasi rodzice i dziadkowie. Co im się podobało, jak chcieli mieć urządzone mieszkanie, jakie dodatki im się podobały i czym bawili się na przykład nasi rodzice. Często więc taka wizyta u dziadków staje się pewnego rodzaju piękną lekcją historii. Zdajemy wtedy sobie sprawę z tego jak wiele dziś mamy w zasięgu ręki… Jednocześnie możemy podziwiać piękno i staranność wykonania przedmiotów z tamtych lat. A biorąc pod uwagę, że większość wykonywana była ręcznie, a nie jak dziś za pomocą komputera, tym bardziej należy oddać podziw.

Antyki – co tak naprawdę do nich zaliczamy?

Pojęcie antyki w gruncie rzeczy jest pojęciem niezwykle szerokim Tak naprawdę antykiem możemy nazywać wszystko, co należy do naszej przeszłości. Na przykład urodzeni w połowie lat 90-tych antykiem mogą nazywać pierwsze telefony komórkowe. A ilu z nas z łezką w oku wspomina banknoty 1000 złotowe, którymi płacono jeszcze na przełomie lat 80-tych i 90-tych… Tak, czy inaczej wielu historyków od lat próbuje klasyfikować antyki biorąc je uwzględniając poszczególne kategorie.

Meble  – najczęściej wykonane z drewna jasnego, lub ciemnego. Szafy, najczęściej duże, zajmujące większą część pokoju, tworzyły tzw. meblościanki i były umieszczane w centralnym punkcie pokoju. Dalej to już tylko pozostały biblioteczki i słynne toaletki bez których nie mogła obejść się żadna kobieta.  Stół i krzesła – duże przestronne, te drugie zazwyczaj wygodne i wysadzone poduszkami.

Dodatki – niezwykle gustowne, ale przede wszystkim co trzeba podkreślić ręcznie i starannie wykonane. Obrazy i portrety – to na tym najwięcej poświęcano uwagi. Ponadto lustra, luterka, czy figurki nawiązujące do religii, lub mitologii. Wszelkiego rodzaju wazony, miski w dalszych latach w wielu przypadkach były wykonane z kryształów.

Zabawki – porcelanowe lalki i… drewno. To właśnie z niego tworzono najwięcej. Samochody, pociągi, czy instrumenty muzyczne.

Biżuteria – ta jak zwykle piękna, niezależnie od danego okresu, czy okoliczności. Tu w grę wchodzi przede wszystkim złoto. Później przychodzi zamiłowanie do brylantów i diamentów. Tak, czy inaczej każdy taki element był doskonałą ozdobą dla każdej kobiety.

Serwisy antyczne – posiłki w dawnych czasach stanowiły niezwykle ważne części dnia. Dlatego też ich oprawa musiała być wyjątkowa. Tu jednak ta wyjątkowość zgrabnie łączyła się prostotą. Białe serwisy, ale z bogatym wzornictwem. Później nadszedł czas na złote dodatki, a także na motywy kwiatowe.

Zegary ścienne – te również spełniały dwie zasadnicze role. Pierwsza, to oczywiście ta praktyczna, a zatem informowanie o tym, która jest godzina. Ponadto dawne zegary, to prawdziwe dzieła sztuki pod względem wykonania, wzornictwa, czy później kolorystyki. Nic dziwnego – nad jednym zegarem potrafiło całymi dniami pracować kilkanaście osób.

Monety – jak już wyżej zostało wspomniane kiedyś płaciliśmy inaczej, niż dziś. Zapewne wielu z Was ma sytuacje, że Wasi dziadkowie, lub wujostwo kolekcjonuje stare monety z przed kilkudziesięciu dekad. Monety zazwyczaj mają wygrawerowaną określoną datę, czy podobiznę danego władcy, tym samym staje się idealnym nawiązaniem do danego okresu w historii.

Chcę mieć antyki u siebie w domu – dziś jest to możliwe!

A dzięki czemu? Tu po raz kolejny idealnie egzamin zdaje internet. W sieci funkcjonuje kilkanaście stron poświęconych antykom i wszystkim szczegółom z których są wykonane. Taka strona może się okazać dla wielu rewelacyjną lekcją historii. A i chętni mogą w każdej dowolnej chwili nabyć wymarzony przez siebie antyk. Wybór jest bardzo szeroki. Każda taka strona posiada chociażby takie kategorie jak: rzeźby i figury, srebra i platery, ceramika, przedmioty metalowe, szkło, kryształy, lampy i świeczniki, obrazy, zegary, meble, czy tkaniny.  Ponadto, tu warto wspomnieć, strony odwołują się do poszczególnych okresów takich jak: starożytność, renesans, średniowiecze, czy barok.

Antyki – dawne życie w najdrobniejszych szczegółach… 4.75/5 4 głosów